آلیاژ های طلا

آلیاژ های طلا

آلیاژ های طلا در طول تاریخ به دلیل زیبایی طبیعی و درخشندگی خود گنجی محسوب میشد، به همین دلیل ، بسیاری از فرهنگ ها طلا را به نمایندگی از خورشید تصور کرده اند.

تابه حال این فکر کرده اید که اعداد روی طلا از کجا آمدند؟ بر چه اساسی حساب شدند؟ قیراط ،کارات و عیار به چه معنا هستند؟ در این مقاله به توضیح این اعداد پرداختیم.

اگر زیاد اهل خرید طلا و جواهرات نباشید ممکن است کارات و قیراط و باقی اعداد روی طلا را باهم اشتباه بگیرید.

به صورت مختصر اگر بخواهیم بگوییم قیراط برای توصیف وزن الماس یا سنگ های قیمتی است. کارات عددی است که خلوص طلا را نشان میدهد. فرآیند آلیاژ کردن یا مخلوط کردن سایر فلزات با طلای خالص ۲۴ عیار ، ماندگاری بیشتری به طلای قابل انعطاف می بخشد و می تواند برای تغییر رنگ آن نیز مورد استفاده قرار گیرد.

طلای سفید از طریق آلیاژ های طلای خالص با ترکیب فلزات دیگر ایجاد می شود. علاوه بر این معمولاً برای ایجاد سطحی سخت تر با درخشندگی روشن تر ، با ردیوم اندود میشود. طلای سفید به انتخابی مهم برای حلقه های عروسی در ایالات متحده تبدیل شده است.

گنجاندن مس منجر به رنگ صورتی نرم طلای گل رز یا رز گلد می شود ، در حالی که از رنگهای غیرمعمول تر مانند آبی و بنفش می توان از افزودن پاتینها یا اکسیدها روی سطح آلیاژ استفاده کرد.

ترکیبات فلزی آلیاژی فوق معمولی برای مواردی است که در صنعت جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد تا به ترکیب رنگ / قیراط نشان داده شده برسند ، اما این تنها راه های رسیدن به این ترکیب ها نیستند.

ترکیبات طلای سفید که در اینجا ذکر شده نیکل است. آلیاژهای طلای سفید حاوی نیکل ، درصد کمی / بسیار کمی از آلیاژهای طلای سفید را تشکیل می دهند و به طور کلی حاوی فلزات پایه دیگری مانند مس و روی هستند.

در زیر استاندارد های متداول ظرافت مورد استفاده قرار می گیرد:

به طور دقیق ، ۱۴ قیراط باید ۵۸۳ باشد (۱۴/۲۴ = .۵۸۳۳۳۳) ، اما اکثر تولید کنندگان روش های ساخت ۱۴ طلای قیراط را کمی بیش از ۱۴ قیراط اتخاذ کرده اند. بنابراین ، علامت ظرافت در اکثر ۱۴ جواهرات طلای قیراط ۵۸۵ است.

به همین ترتیب ، ۲۴ قیراط باید ۱٫۰ (۲۴/۲۴ = ۱٫۰۰) باشد. با این حال ، در عمل ، به احتمال زیاد ناخالصی بسیار کمی در هر طلای وجود دارد. این به عنوان ۹۹۹٫۹ بیان شده است.

آلیاژ های طلا
آلیاژ های طلا

آلیاژ های طلا

تحمل پذیرفته شده در مورد خلوص از بازار به بازار دیگر متفاوت است. در چین ، چوک کام (که به معنای “طلای خالص” یا به معنای واقعی کلمه “طلای کامل” به زبان کانتونی است) اکثراً فروش را شامل می شود و به عنوان حداقل ۹۹٫۰٪ طلا تعریف می شود ، با تحمل منفی ۱٫۰٪.

۲۴K )100٪ طلای خالص)

می توان فرض کرد که ۲۴K “بهترین” طلا برای خرید است ، اما لزوماً اینگونه نیست. طلای خالص را می توان به راحتی خراشید و خم کرد ، بنابراین برای پوشیدن روزانه (در عین حال گران ترین) غیر عملی است. شما نمی خواهید کارهای خانه را در هنگام پوشیدن مجموعه ای از دستبندهای ۲۴K انجام دهید ، اما اگر قصد دارید در یک مراسم فرش قرمز شرکت کنید و می خواهید یک سمینار برگزار کنید ، ممکن است استفاده از طلای ۲۴ عیار مقبول باشد.

۲۲K )92٪ طلا و ۸٪ فلزات آلیاژی)

حتی یک مخلوط متوسط ​​از تنها ۸٪ فلز آلیاژ های طلا باعث می شود که طلای ۲۲ عیار از لکه های طلای خالص قوی تر و بادوام تر باشد. با این وجود ، باید با این ترکیب مراقب باشید زیرا هنوز هم نرمترین شکل جواهرات فلزی مخلوط است.

۱۸K )75٪ طلا و ۲۵٪ فلزات آلیاژی)

این سنتی ترین ترکیب آلیاژ های طلا و سایر فلزات است. قطعات ۱۸K تمایل به رنگ زرد عمیق تر از ۱۴K دارند. به دلیل کمتر بودن آلیاژ های طلا در قطعات ۱۸K ، قیمت آن نیز بالاتر از ۱۴K خواهد بود و معمولاً نشانه قطعه جواهرات با کیفیت بالاتر است.و معمولا بیشتر طلایی که تهیه و استفاده میکنید ۱۸ عیار هستند.

۱۴K )58٪ طلا و ۴۲٪ فلزات آلیاژی)

این آلیاژ های طلا مقاومت بیشتری در برابر سایش و پارگی نسبت به ۱۸K یا ۲۲K دارد. این برای استفاده روزمره ایده آل است و محبوب ترین گزینه برای حلقه های نامزدی و باندهای عروسی است . اگر یک شیوه زندگی فعال (ورزش ، ورزش منظم ، کار دستی و غیره) دارید ، جواهرات ۱۴K بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

هر چیزی کمتر از ۱۴K بخرید و خط بین جواهرات زیبا و جواهرات لباس مبهم شود. در حقیقت ، بیشتر جواهرات گرانبها حتی ۱۲K یا ۱۰K را حمل نمی کنند. قطعات طلا و جواهر ۱۰K یا بیشتر باید با یک نشانگر حکاکی شده نشان دهنده خلوص آن باشد ، بنابراین اگر نتوانید تمبر را پیدا کنید ، محتاط باشید.

Leave a Reply

Your email address will not be published.