گردنبند طلا در گذر تاریخ

گردنبند طلا در گذر تاریخ

از اولین و آشکار ترین و حتی محبوب ترین اکسسوری های طلا زنانه و طلا مردانه میتوان گردنبند طلا را نام برد. همانطور که گفتیم گردنبند اولین ساخته دست بشر بوده است، در ابتدا با استفاده از سنگ ریزها، صدف، دندان یا مهره های استخوانی زیبا و پوسته های طبیعی ساخته میشدند که با گذر زمان بهبود یافتند.در این مقاله تولد گردنبند طلا در گذر تاریخ را به طور خلاصه تعریف کرده ایم امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید.

در دوران باستان ، مهره ها نه تنها برای تزئینات مورد استفاده قرار می گرفت بلکه آنها کالاهای اساسی تجارت بودند و به عنوان نوعی ارز استفاده میشدند. مهره هایی از تمدن های مختلف، که به صورت گردنبند ها باقی مانده است گویای فرهنگ و مد آن زمان است.

گردنبند ها در قرون مختلف

قرون وسطی

گردنبندها همچنین به عنوان نمادی از قدرت و اقتدار در قرون وسطی استفاده می شدند . هم پادشاهان و هم روحانیت یقه های عظیمی از طلا ، مینا و سنگهای قیمتی را به عنوان گردنبند طلا میپوشیدند ، که با نشان های مختلف یا نشان رسمی خود کامل شده بودند. در اواخر دوره گوتیک و اوایل دوره رنسانس ، گردنبندها به بخش مهمی از لباس تبدیل شدند و به نشانه ثروت و وضعیت اجتماعی در قرن های ۱۴و۱۵و ۱۶ و اوایل قرن ۱۷ استفاده می شدند.

قرن ۱۷

گردنبند بزرگ و دراماتیک که به شکل دایره ای یا مثلثی است. این شبکه از توری مانند فلز تشکیل شده است، پایه ای که از سنگ های تراشیده شده یا چندین رشته سنگ ساخته شده است که به طول منظم یا ناهموار برای جلوه ای شبیه به حاشیه یا آبشار می آویزند. در طلا و جواهرات یونانی و رومی قرن هفتم انواع مختلفی از این سبک وجود داشته است. این سبک بسیار قدیمی به طور دوره ای در طول تاریخ احیا شده است تا لباس های شب را همراهی کند.

قرن ۱۸

گردنبند طلا در قرن ۱۸ مرکز توجه و حیاط از مجموعه ای از طلازنانه یک زن بودند.سبکی از گردنبند بافته متشکل از رشته های مهره ، معمولاً مرواریدهای دانه ای ، که به هم پیچیده شده اند ، در قرن ۱۸ رواج داشتند. مرواریدها می توانند تطبیقی(تک رنگ) یا چند رنگ باشند. تعداد رشته های کمتری در این سبک نسبت به پیچهای قبلی وجود دارد. قدمت آن به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد ، این سبک به خصوص در حدود سال ۱۹۰۰ رایج بود.

در این زمان ، گردنبند اصلی طناب مانند، اغلب در انتها با یک آویز یا یک تسمه استفاده می شد. همچنین گردنبند طلا از دسته طلا زنانه یک هدیه رایج برای عروس در عروسی های شیک در اواخر قرن بیستم بودند.

گردنبند طلا
گردنبند طلا

قرن۱۹

چوك گردنبند كوتاهی است كه به طور كامل در اطراف پایه گردن قرار دارد و ممكن است شامل یك آویز در مركز باشد. یک سبک بسیار قدیمی که قدمت آن به ساماریای باستان باز می گردد ، چوکرها را می توان، معمولاً از اندازه یکنواخت و کاملاً از مهره یا سنگ ساخت. برخی دیگر شامل مواردی است که یک روبان جواهر زده شده و مخملی سیاه در قرن ۱۹ رواج داشت.

از طرف دیگر ، برخی دارای سنگ هایی هستند که در یک قاب فلزی قرار گرفته اند ، که برخی از آنها به لباس چسبیده اند، در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم گسترش یافتند.

قرن۲۰

در قرن ۲۰ زنجیر طلا رواج یافتند تنوع در زنجیرهای طلا بسیار زیاد است که در مقاله ای جدا به آن میپردازیم ،در این قرن از گردنبند های الماس و یاقوت نیز غافل نشده اند و بسیار رواج داشتند. در حال حاضر نیز زنجیر های ساده در حین جذابیت ، جزو پرطرفداران گردنبند طلا است.

زنان و مردان

زن و مرد هر دو در طول تاریخ غرب ، تا قرن هجدهم ، هنگامی که آنها در درجه اول به یک زن و شوهر تبدیل شدند ، گردنبند طلا میپوشیدند. با این وجود ، تأثیرات فرهنگ عامه آمریکایی در دهه ۱۹۶۰ و شوق رقص دیسکو در دهه ۱۹۷۰ باعث شده است تا مردان اروپایی و آمریکایی گردنبندهایی را به عنوان “مهره های عاشقانه” بخشی از مد بپوشند.

این گردنبند طلا شامل زنجیره های طلا ، یا حلقه های طلایی مانند شاخ طلای ایتالیایی یا صلیب طلایی است. این روند در اواخر قرن بیستم در صحنه موسیقی هیپ هاپ بسیار مشهور بود ، هنگامی که زنجیره های پلاتین و طلای سنگین با آویزهای محکم الماس آویزان شدند ، به عنوان آشکار ،نمادی از ثروت تازه بدست آمده برای مردان آمریکایی و آفریقایی بود.گردنبندهای طلا از دسته طلا مردانه در مشاغل خاص هرگز از سبک و سیاق خارج نشده است.

حرف آخر

گردنبند طلا به دلایل مختلفی استفاده میشود که کمترین آن آراستگی شخصی است. بسیاری از مردم مدال هایی می پوشند که از نظر مذهبی دارای اهمیت هستند مانند عکس هایی که از مقدسین یا عیسی مسیح دارند. بسیاری از آنها صلیب ساده می پوشند. این امر به این دلیل است كه می توان گفت گردنبندها یك قطعه طلا بوده اند كه هدف از آن نشان دادن مذهب ها و قدرت ها بوده است.

در هنگام خرید گردنبند طلا باید به نکاتی از قبیل شکل و اندازه توجه کنید که گالری آرسس به این موضوعات  در مقاله ای جداگانه خواهد پرداخت

Leave a Reply

Your email address will not be published.