تاریخچه دستبند طلا

تاریخچه دستبند

تاریخچه دستبند طلا،عنوان مقاله ای که میخواهیم در ادامه به آن بپردازیم.دستبند ها، زیورآلات جذابی که به دور دست یا بازو مانند پیچکی پیچیده میشود و زیبایی خاصی را به رخ بیننده می کشد. دستبند ها به شکل دایره محکمی که به دور دست پیچیده می شود و در سواحل رودخانه ایندوس که پاکستان اکنون نام دارد دارای اهمیت فرهنگی به قدمت ۵۰۰۰ سال است.

تاریخچه دستبند طلا در قرون مختلف

در سال ۱۹۷۳ ، یک باستان شناس انگلیسی در کاوش باستان شناسی موهجوجو-دارو مجسمه یک دختر نوجوان را کشف کرد. این مجسمه ۴۵۰۰ ساله که به نام “دختر رقصنده” نامیده شده است در عکسی برهنه به جز بازوهایی که کاملاً در النگوها پوشیده شده است ، به تصویر کشیده شده است. این شواهد از النگوها به عنوان اولین نمونه از لوازم جانبی به عنوان بخشی از فرهنگ انسانی ذکر شده است.

آشورها ، بابلی ها و پارسیان باستان جذابیت را بر اساس پوشیدن دستبند میدانستند. شواهد باستان شناسی در مورد این افراد در دستبندهای جذاب در اوایل ۴۰۰ تا ۶۰۰ قبل از میلاد وجود دارد. آنها بسیار ریز بودند و با بندهای چرمی دور مچ دست بسته میشدند.

دستبند النگو نیز در ویرانه های باستانی مایان ، موریان ، روم و هند یافت شده است. این مورد با اهمیت تاریخی یکی از قدیمی ترین اشکال جواهرات است که تاکنون کشف شده است. النگو های باستانی از طلسم ، سنگ ، پوسته ، مس ، شیشه و سایر مواد مشابه ساخته می شدند.

در مقبره های مصر باستان ، رشته هایی از مهره های طلا ، حلقه ها و دستبندهای منفرد و حلقوی کشف شده است. بسیاری از دستبندهای ساخته شده از فلزهای ساده یا مینا ، توسط سنگها آراسته نشده بودند. در سلسله اول ، دستبندهای پوشیده شده توسط خانواده سلطنتی از مهره های مستطیل شکل به نام های: سرخ ، با ترکیبات فیروزه ای ، طلایی و آبی استفاده می شدند. در دوره های مینو و باستان، دستبندهایی از جنس فلز ساخته شده بودند و دارای زنجیرهای حلقه ای پیچیده بودند.

آشورها و یونانیان باستان غالباً دارای دو نوع دستبند بودند: مارپیچهای به صورت مارهای درهم تنیده و حلقه های سفت و سخت با اسفنج های مینا،سر شیرها یا سر قوچ. در عصر آهن نیز این اشکال مارپیچی دستبند طلا در اروپا نیز رایج بود. اشراف سکاها ، گروهی از قبایل قدرتمند و عشایری جنوب شرقی اروپا و آسیا در قرن هشتم دستبندهای طلای سفت و سخت با نقوش حیوانات می پوشیدند پیش از میلاد سکاها ، به دلیل ظرافت و سبک هنری مشهور به فلز شناخته شده بودند.

دستبند طلا
دستبند طلا

بعد از تزئینات گردن، دستبندهای مچ دست ، بازو یا مچ پا شاید قدیمی ترین شکل جواهرات باشد. یکی از اولین سوابق مکتوب بشر که دارای چیزی شبیه به دستبند طلا است ، در کتاب مقدس عبری است. کتاب مقدس ذکر می کند که سه نوع دستبند طلا وجود دارد: یکی منحصرا توسط مردان ، یکی که فقط توسط زنان پوشیده می شود ، و دیگری که ممکن است توسط هر دو جنس پوشیده شود.

اگرچه دستبند طلا به طور مکرر در کتابهای عبری ذکر می شوند ، اما ویژگی های بارز آنها توصیف نمی شود. برخی از قدیمی ترین مصنوعات دستبند از جنس برنز و طلا ساخته شده اند و قدمت آن به دوران برنز باز می گردد. عده ای آز آنها بدون شکل و یا بیضی و دارای انتهای درشت بودند. دستبندهای طلا به طور معمول بدون تزئین و چکش و به شکل خم شده بودند ، در حالی که دستبندهای برنز با نقوش تزئین شده بودند.

در همین زمان ، رزمندگان آلمانی و اسکاندیناوی غالباً برای مقاصد تزئینی و محافظتی دستبندهای مارپیچ می پوشیدند. که این دستبند ها معمولا تا زیر بغل و کل ساعد را می پوشاند. در آمریکای پیش از کلمبیا ، صنعتگران بومی دستبندهایی از طلا، مواد معدنی گرانبها و کریستال سنگ ساختند.

امروزه دستبند طلا توسط بیشتر خانم ها و آقایان پوشیده می شود. آنها به عنوان دسته ای از طلای کلاسیک، محبوب هستند، از طلا و نقره، با سنگ تزئین شده و از آلیاژهای ارزان قیمت با الگوهای مختلف و انگیزه های قومی. دستبند مناسب است که با هر سبکی از لباس بپوشید. همیشه به نظر زیبا می رسد و بر فردیت صاحب آن تأکید می کند.

قرن بیستم

در طول قرن بیستم ، مصرف کنندگان می توانند دستبند های طلا از هر طرح قابل تصورشان پیدا کنند. با افزایش تولید جواهرات مد ، دستبندها نیز مقرون به صرفه تر شدند. تا دهه ۱۹۲۰ ، نقوش تزئینی اواخر قرن ۱۹ جای خود را به خطوط تمیز دوره آرت دکو داد.

زنان و دختران در دهه ۵۰ میلادی دستبندهایی از جنس برنجی یا نقره را تحسین می کردند ، اما تا دهه ۱۹۷۰ و تا اواخر قرن گذشته ، زنان در مد تنوع می خواستند. آنها النگو باریک، رشته های مهره ای و زنجیره های نازک را می پوشیدند. مردان نیز از  دستبند طلا استفاده میکردند و معمولاً زنجیرهای نقره یا حلقوی را انتخاب میکردند.

قرن بیست ویکم

چندین نوآوری ماندگار در طراحی دستبند در دهه گذشته رخ داده است. نقره در رایج ترین دستبندهای پیوندی ، دکمه سر دست و النگو رایج شد. این روند از قرن بیستم آغاز شد که تولید کنندگان جواهرات نقره را به تولید انبوه رساندند ، که ارزان تر از طلا بود اما هنوز دستبند طلا به دلیل درخشش بیشتر و فلز گرانبها بودن خریداران و دوست داران بیشتری ، داشتند.

ترجیح نقره به رنگ زرد فلزات صنعتی، کاهش می یابد. فلزات صنعتی مانند فولاد خاکستری نقره ای ، تیتانیوم و تنگستن اکنون ماده غالب در دستبندهای مردانه هستند.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.