از سرمایه گذاری در طلا چه میدانید؟(۱)

از سرمایه گذاری در طلا چه میدانید؟(1)

از سرمایه گذاری در طلا چه میدانید؟(۱) در قسمت اول از این مقاله در رابطه با مزایا و معایب سرمایه گذاری طلا خواهیم گفت،از نظر تاریخی ، طلا نقش مهمی در اقتصاد بسیاری از ملل داشته است. اگرچه این یک شکل اولیه ارز نیست ، طلا هنوز یک سرمایه گذاری طولانی مدت و طولانی است و ممکن است یک نمونه کار ارزشمند به ویژه در بازار خرس باشد.

از سرمایه گذاری در طلا چه میدانید؟(۱)

طلا برای صدها سال یک ارز جهانی در نظر گرفته شده بود. با توجه به ارزش شناخته شده آن در سراسر جهان ، از استاندارد طلای تقریباً قبل از امپراتوری بیزانس بیش از ۱۵۰۰ سال پیش استفاده شده است. تا همین اواخر ، در حقیقت از طلا به عنوان ارز ذخیره جهانی استفاده می شد.

در سال ۱۹۴۴ ، پس از امضای توافقنامه برتون وودز ، دلار جایگزین طلا به عنوان ارز ذخیره جهانی شد. اما حتی پس از این توافق ، طلا همچنان برای پشتیبان گیری از ارزهای داخلی کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت. با این حال ، در سال ۱۹۷۱ ، ریچارد نیکسون(رئیس جمهور ایلات متحده در آن زمان) استاندارد طلا را در ایالات متحده و سایر کشورها تغییر داد.

مزایای طلا به عنوان یک سرمایه گذاری

اگر چه طلا شکل اصلی ارز در دنیای توسعه یافته نیست ، اما طلا به دلایل زیادی یک سرمایه گذاری محبوب است.

 • نقدینگی . طلا را می توان به راحتی در هر نقطه از جهان به پول نقد تبدیل کرد. گذشته از پول واقعی ، نقدینگی و جهانی بودن طلا بی نظیر است.
 • ارزش آن را نگه می دارد . طلا تمایل دارد ارزش خود را با گذشت زمان حفظ کند. اقتصاد دانان معتقدند که حتی قیمت طلا نشان دهنده ارزش آن نیست. یعنی حتی اگر قیمت کاهش یابد ، ارزش زیربنای طلا تغییر زیادی نمی کند. این امر بیشتر به دلیل وجود ثابت بودن کالای طلا است ، در حالی که دلار آمریکا که نوعی ارز فیات محسوب می شود ، ارزش ذاتی مانند طلا ندارد.
 • پایدار در برابر تورم . طلا وقتی ارزش تورم را نگه می دارد ، ارزش خود را افزایش می دهد. از آنجا که قیمت طلا به دلار آمریکا است ، هرگونه وخامت دلار به طور منطقی منجر به افزایش قیمت طلا خواهد شد. در نتیجه ، در زمان تورم ، طلا سرمایه ای بسیار پایدار از پول نقد ارائه می دهد.
 • تنوع . افزودن اوراق بهادار مختلف به سبد خرید شما یک روش اساسی برای متنوع سازی و کاهش ریسک کلی سرمایه گذاری های شما است. علاوه بر این ، از آنجا که طلا اغلب به شکل معکوس به سمت بورس سهام و ارزش ارز حرکت می کند ، روشی ویژه برای متنوع سازی فراهم می کند.
 • سرمایه گذاری مطلوب جهانی . طلا هنوز یک کالای جهانی است. اگرچه کشورها معاملات آتی ، خزانه داری و سایر اوراق بهادار خود را در سراسر جهان بر خلاف طلا می فروشند ، اما آنها در معرض هرج و مرج سیاسی قرار دارند.
 • از طلا به عنوان ورودی در محصولات استفاده می شود . از آنجا که از طلا در تولید محصولات مختلفی از جمله جواهرات و الکترونیک استفاده می شود ، تقاضای قابل توجهی وجود دارد که قیمت طلا را بیشتر تثبیت می کند. علاوه بر این ، در مواقع افزایش تقاضا ، این بازارها می توانند قیمت طلا را بیشتر تغییر دهد.

از سرمایه گذاری در طلا چه میدانید؟(1)

مضرات سرمایه گذاری در طلا

در حالیکه طلا به دلایلی که در بالا ذکر شد می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ باشد ، قبل از سرمایه گذاری از مضرات آگاه باشید:

 • طلا درآمد منفعل ندارد . سایر سرمایه گذاری ها مانند سهام و اوراق قرضه ممکن است بخشی از ارزش آنها را از درآمد منفعل به شکل بهره و سود تقسیم کند . با این حال ، تنها بازده شما می توانید از طلا بدست آورید وقتی ارزش افزایش می یابد و تصمیم می گیرید که بفروشید.
 • طلا می تواند حباب ایجاد کند . در اقتصادهای آشفته ، بسیاری از مردم سرمایه گذاری روی طلا را شروع می کنند ، اما وقتی سرمایه گذاران شروع به هراس کنند ، طلا می تواند گران شود. این به نوبه خود به این معنی است که سرمایه گذاری شما می تواند ارزش خود را هنگامی که قیمت خود را اصلاح کرد ، از دست بدهد.
 • به ذخیره سازی بدنی و بیمه احتیاج دارید . اگر تصمیم به خرید طلای واقعی و فیزیکی گرفتید ، نه تنها به ذخیره آن نیاز خواهید داشت ، بلکه باید آن را نیز بیمه کنید. در غیر این صورت ، در صورت آسیب دیدن یا سرقت ، قادر به جایگزینی آن نخواهید بود.
 • نرخ مالیات بر سود سرمایه در بیشتر سرمایه گذاری های طلا بیشتر است . از آنجایی که طلا در ایالات متحده به عنوان یک کالای جمع آوری در نظر گرفته می شود ، نرخ مالیات سود سود ۲۸٪ است که بسیار بالاتر از نرخ سود عادی ۱۵٪ است. به گفته این ، شرکتهای معدنی که مستقیماً در طلا سرمایه گذاری نمی کنند ، هنوز با نرخ عادی مالیات می شوند.البته در ایران نگهداری از طلا مالیات ندارد.
 • افزایش ارزش طلا همزمان با کاهش ارزش پول محلی است . بسیاری از اقتصاد دانان استدلال می کنند که طلا وقتی ارزش دلار کاهش یابد یا تورم قوی شود ، ارزش خود را افزایش می دهد. در نتیجه ، منتقدین احساس می کنند که طلا در بازارهای دیگر بازده کافی را ارائه نمی دهد.

در قسمت دوم در رابطه با زمان سرمایه گذاری طلا و چگونگی خرید طلا خواهیم گفت

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *